MESLEK LİSELİ İDARECİLERDEN, MESLEK LİSESİ VURGUSU - Tekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber VeriyoruzTekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber Veriyoruz

24 Mayıs 2022 - 23:57

MESLEK LİSELİ İDARECİLERDEN, MESLEK LİSESİ VURGUSU

 ‘Mesleki Eğitimin Dünü, Bugünü, Yarını’ paneli düzenlendi. Panelde Meslek Liselilerinin önemine vurgu yapıldı.

MESLEK LİSELİ İDARECİLERDEN, MESLEK LİSESİ VURGUSU
Son Güncelleme :

08 Nisan 2022 - 12:55

15 Okunma

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde Meslek Liselilerin sorunlarını tartışmak ve çözüm önerileri üretmek amacıyla ‘Mesleki Eğitimin Dünü, Bugünü, Yarını’ paneli düzenlendi.

Panel Başkanlığını Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya’nın yaptığı programa, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Atilla ve Süleymanpaşa İlçe Sağlık Müdürü Ali Kafalı konuşmacı olarak katıldı.

Programa katılan 4 panelistte Meslek Lisesi mezunu olduklarına vurgu yaparak ; “İyi ki Meslek Liseliyim” vurgusunu yaptı.

Panelde konuşan Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, eğitimin önemine dikkat çekerek;” Bir ülkenin kalkınmasının iki ana metodu var. Biri üretmek biri eğitmektir.  Hangisi önde derseniz; oda eğitmektir. Eğitimsiz kişilerle nasıl üretebilirsiniz? Biz de üzerimize düşenleri yapma konusunda sizlerle birlikte olacağız. “Babamın da yönlendirmesiyle, mezun olacağım zaman babamın açacağı bir işletmede ticaret yapmak adına Ticaret Meslek Lisesine gittim. Tabii sonra rabbim nasip etti, Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Kaymakamlık mesleğimi devam ettirmekteyim. İstihdam ile ilgili konular değerlendirildiğinde hep söylenir ki;  bir işverenin iş yaptıracağı, işin ana kısmını yapacak olan bireyin yetiştirilmesi konusudur. Adına da ‘ara eleman’ denir. Hayır, ‘ana eleman’ diyelim doğrudan. ‘Kaliteli eleman, yetişmiş eleman’ diyelim. Yetişmiş eleman temini meselesidir bu. Japonya’nın JICA (Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı) isimli bir birimi deprem farkındalığı oluşturulması için bir çalışma yapmıştı. Orada ‘Tanaka’ isimli hocamız, üniversite hocamız ile güzel bir sohbet gerçekleştirmiştik. Bize Japonya ile ilgili bilgiler verdi. Kendisine Japonya’nın en büyük sorunu nedir diye bir soru sormuştum. Kendisi de cevap olarak, ‘biz çocuk yapmıyoruz’ demişti. Nasıl yani diyerek neyi kastettiğini sorduk. Japonya’da çocuk sahibi olma oranı 1,3’lere kadar düşük. Yaşlanan bir toplum. İşleyişi yapacak, üretimi yapacak, sahada olacak insan sayısı sürekli azalıyor. Dedim ki, değerli hocam bizim Türkiye olarak verilerimiz burada. Bizim toplam nüfusumuzun yüzde 30’u 18 yaşın altında, yüzde 50’si ise 30 yaşın altında. Bana rakamları tekrar ettirdi. Rakamları tekrar ettiğimde hesap yaptı ve dedi ki, ‘çok güçlüsünüz’. Ne demek istediğini o zaman anladım. Biz eğer bu iş gücünü, bu potansiyeli doğru bir şekilde, doğru yönde ve doğru zamanda doğru elemanlar ile iyi yönettiğimiz zaman çıkabilecek kapasitenin ne kadar büyük olduğunu anlamanız için ifade ediyorum bunları” dedi.

“Her öğrenci Üniversiteyi Kazanamaz”

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin ise her öğrencinin Üniversite kazanamadığı için Mesleki Eğitim kurumlarına yönlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü;” 1 yılı düşünüyorsan tohum ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insan okut.  Eğitime yapılan yatırım Ülkeye yapılan en iyi yatırımdır. Ülkemizin geleceği içinde çalışma hayatının isteklerine ve niteliklerine uygun olarak donanımlı, nitelikli, bilgiye sahip bireylerin yetiştirilmesi çok büyük önem arz ediyor.  Genellikle gençler arasında Üniversiteye gitme hayali vardır.  Ancak her gencimiz üniversiteyi kazanamıyor. Devletimiz son 10-20 yılda birçok Üniversite açıldı. YÖK’ün getirdiği barajlar var. Mühendislik, TIP ve Hukuk için belirli bir yüzdelik dilim içine girmeniz gerekiyor. Bu silsile bölümlere göre değişiyor. Her gencimiz Üniversiteyi kazanamıyor. Meslek lisesinin önemi burada ortaya çıkıyor. Meslek Lisesinden mezun olan gencimiz, hem mesleği öğrenek mezun oluyor,  hem de mezun olduktan sonrada Teknisyen olarak ta bir iş yerinde çalışma fırsatına kavuşuyor. Bu Dünya’da bu şekilde ilerliyor. Bizim hem Üniversite’den mezun olan gence, hem de Meslek Lisesinden çıkmış olan gençlerimize ihtiyaç var. Ara elaman kelimesi son yıllarda aranan eleman şekline dönüştü.  Çevremizdeki havzamızda irili ufaklı 5 Bin işletme var. Nitelikli donanımlı kişilerin çalışmaması için hiçbir neden yok. Meslek Liselilerin önemi burada ortaya çıkıyor.  Bunların en iyi şekilde değerlendirmek gerekir.”

“Aileler Meslek Lisesinin Desteklemeliler”

Süleymanpaşa Sağlık İlçe Müdürü Ali Kafalı da ailelerin öğrencileri mesleki liseleri desteklemesini isteyerek;” Tekirdağ, Çerkezköylüyüm. Bu memleketin bir evladıyım, her zaman Tekirdağ’ı sevmişimdir. Lisesi Endüstri Meslek Lisesinde okudum. Ben çok şanslı bir sınıftaydım. Sınıfımızdan dört tane Elektrik Elektronik Öğretmeni, bir tane Matematik Öğretmeni, Sayın Kaymakamımız gibi bir tane Kaymakam arkadaşımız var. Üniversitede bir tane İç Denetleyici arkadaşım var. Bir tane maliyeci, bir tane Banka Yöneticisi arkadaşımız var. Bunların hepsi bir sınıftan çıktı. Çok iyi bir sınıf olduğunu düşünüyorum. Oranın disiplini, oradaki dersler, oranın iş ahlakı, geçmişteki Ahilik Teşkilatının çağımıza uygulanmasıydı. Endüstri Meslek Lisesi’ne gittiğim için hiçbir zaman pişman olmadım. Meslek Liseli olmaktan gurur duyuyorum. Okulum için elimi her zaman taşın altına koymaya, ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Aileler Meslek Lisesinin desteklemeliler.  Yatırımcılarımızda meslek liselilerine önem vermeliler.  ” ifadelerine yer verdi.

“Devlet Bütçesine Büyük Katkı”

Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Atilla ise Meslek Liselerinin kaliteli eğitimin vermesinin yanında Ülke Ekonomisine önemli katkı sunduğunu belirterek; “Hepimiz Meslek Liselerine sınavla girdik. Allah’a çok şükür ekmeğimizi kazanabilecek şekilde oralardan mezun olduk. Ben Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı Bölümü mezunuyum. Bizim ilçe genelinde 3 bin 200’e yakın Mesleki ve Teknik Eğitim gören evlatlarımız var. Öğretmenlerimiz büyük bir travma sonrası süreci yönetiyorlar. Yirmi yıl sonra ‘katsayı’ ile birlikte Meslek Liselerinin yaşadığı o travmanın aslında sanayicilere yönelik, memleketin her paydaşına yönelik yapıldığını gördük. Bugün Bakanlığımızın attığı adımlar, sanayicilerimizin, devletimizin diğer paydaşları ve kurumlarımız attığı adımlar aslında bu yaraları sarabilme adımlarıdır. Bizim salgın döneminde Mesleki Eğitim Merkezimizde dezenfektan üretimi, maske üretimi, siperlik üretimi, tek kullanımlık örtü üretimi gibi birçok üründe hocalarımızın ve öğrencilerimizin müthiş gayreti var. Ben öğretmen olmaktan her zaman gurur duydum fakat bu salgın döneminde öğretmenliğim ile çok çok daha fazla gurur duymanın haklı nedenlerini bana yaşattıkları için kendilerine buradan teşekkürü bir borç biliyorum. Ülkemize de 2021 yılında Meslek Liseleri tarafından 1 Milyar 162 Milyon gibi katkı sağlandı. Biz de Süleymanpaşa olarak devlet bütçemize yaklaşık 3 Milyon 221 Bin Lira gibi bir katkı sağladık. İnşallah bu çalışmalara daha da artacak. Toplantımızın hayırlara vesile olacağına eminim. İyi ki meslek liseliyim. İnşallah, diğer meslek liseliler de bundan yirmi yıl sonra bizim bugün saçmış olduğumuz tohumlarla, iyi ki Meslek Lisesi okumuşum diyecekler” dedi.

Konuşmaların ardından ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu oluşturulmasında ve sektör iş birliğine yönelik Protokol imza Töreni’ düzenlendi.

Protokol Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Süleymanpaşa Sağlık İlçe Müdürü Ali Kafalı ve Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Atilla tarafından imzaladı.

Protokole Başta Ticaret ve Sanayi Odası, Tekirdağ İş Kur İl Müdürlüğü olmak üzere Esnaf Odaları ve Tekirdağ’da bulunan bazı işletmeler destek verdi.

Programa Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Uzunlar, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Oda Başkanları, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinin yanı sıra Süleymanpaşa İlçesinde bulunan 6 mesleki lisenin idarecileri ve öğrencileri katıldılar.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.