Adalet Zemini Savaş Karşıtı Platformu : Savaşa Hayır ! - Tekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber VeriyoruzTekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber Veriyoruz

27 Mayıs 2022 - 09:45

Adalet Zemini Savaş Karşıtı Platformu : Savaşa Hayır !

Tekirdağ Adalet Zemini Savaş Karşıtı Platformu, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına tepki göstererek, “Savaşa hayır” dedi.

Adalet Zemini Savaş Karşıtı Platformu : Savaşa Hayır !
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 22:52

11 Okunma

Tekirdağ Adalet Zemini Savaş Karşıtı Platformu, , Rusya-Ukrayna savaşına tepki göstererek, “Savaşa hayır” dedi.

Hasan Ali Yücel Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına platform üyeleri katıldı.

Açıklamada, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atılırken, platform üyeleri ise “Stop Putin, stop war” yazılı dövizler taşıdı.

Basın açıklamasını platform üyesi Mehmet Zeki Gönenç okudu.

Gönenç : “Dünya yine kanlı bir döneme girmektedir. Bu dönemin sorumlusu , Rusya devlet başkanı, Putin’dir.
Putin, Soğuk Savaş’ın yenilen egemen sınıfının temsilcisi olarak, yeniden küresel bir oyun kurucu olduğunu kanıtlamak istiyor.
Güç gösterisi yapmak için bulduğu en zayıf halka da Ukrayna oldu.
Geçen hafta , Ukrayna hava saldırılarıyla vuruldu ve karadan işgal girişimi başladı.
Putin savaş ve işgal politikalarıyla önce Avrupa’yı ardından tüm bölgeyi ve dünyayı çok daha tehlikeli bir yer haline getirdi.
Şimdiden 1 milyon Ukraynalı mülteci durumuna düştü.

Putin kendisine muhalif bulduğu grupların seçimlere katılmasını yasayla engelleyen bir diktatördür.
Kendisi bir diktatör olan Putin, başka ülkelerin iç işleyişinde antidemokratik öğeleri bahane ederek işgalcilik yapamaz.
Putin’in ellerinde, hem suikastlara uğrayan siyasi muhaliflerinin kanı, hem de Çeçenistan’da öldürülen on binlerce insanın kanı vardır.


Elleri kanlı bir siyasinin başkalarını elleri kanlı diye mahkûm etmesini inandırıcı bulmuyoruz.
Putin’i haklı göstermek isteyenlere hatırlatmak isteriz ki , Putin savaş ilanı olan konuşmasında ulusların kendi kaderlerini belirlemesine, halkların demokratik tercihlerine karşı çıkan apaçık bir Rus milliyetçiliği yapmakta , Rusya’da sosyalistlerin büyük Rus şovenizmi dedikleri fikirleri savunmuştur.

Putin’in ne yapmak istediğini biliyoruz: Ukrayna siyasal rejimini ve Ukrayna’nın asker varlığını imha ederek hem tüm bölge ülkelerine, hem tüm Avrupa ülkelerine ama esas olarak ABD’ye güç gösterisinde bulunuyor.

Tıpkı, 2000’li yılların başında Afganistan ve Irak işgallerini dünyanın jandarması olduğunu kanıtlamak ve askeri güçlerini Asya’ya doğru kaydırmak için şiddet dolu bir güç gösterisi olarak planlayan ABD gibi, Putin de ABD ve NATO’yla hesaplaşmasını Ukrayna üzerinden görüyor.


Putin’in savaşında yıkıma uğratılmak istenen Ukrayna halkının yanında olduğumuzu buradan duyurmak istiyoruz.

Rusya devlet başkanı, bir savaşı sürdürmenin geçerli yolu olan tüm ahlaksızlıkları adım adım hayata geçiriyor. En son, Ukrayna ordusuna darbe yapmaları çağrısında bulunan Putin, askerlerle daha kolay anlaşacağını açıkladı.

Sadece bu darbe çağrısı bile, nasıl bir siyasal figürle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.
Putin’in ve Putin’i mazur göstermeye çalışanların asıl bahanesi, elbette NATO.
NATO’yu biliyoruz. NATO emperyalist ABD’nin askeri aparatıdır ve işlevi ABD’nin gerileyen küresel hegemonyasını sağlama almaktır.
Ancak NATO’nun işlevi, suçları, savaş suçları ne olursa olsun, hiçbir ülke NATO’yu bahane ederek bir başka ülkeyi işgal edemez.
Türkiye’de, emperyalizmi ABD’den ibaret gören, emperyalist çelişkilerin ve güçlerin karmaşık ilişkilerini kavramaktan uzak olanların, Putin’i NATO’nun genişlemesine tepki gösterdiği için aklayan tutumlarının, apaçık bir şekilde Ukrayna’nın yıkımına, işgaline, Rus yayılmacılığına, bölgesel ve daha yakıcı bir savaşa meşruiyet kazandırdıklarını görmek inanılmaz.

Latin Amerika’dan Avrupa’ya, dünyanın bir çok şehrinde savaş karşıtları Putin’in savaşına karşıyken, adeta Putin adına özür dilemek, gerekçe yaratmak , savaşa amasız fakatsız karşı çıkan tutarlı savaş karşıtlarının anlayamayacağı bir şeydir.
Putin’in savaşına, NATO’nun yayılmacılığına karşı çıkmak, bugün hem Ukrayna halkıyla dayanışmanın anahtarı hem de Rusya’da kendi devletlerinin savaşına karşı çıkan binlerce Rus savaş karşıtıyla dayanışmanın ilk adımıdır.
Kalbimiz ve dayanışmamız hem Ukrayna halkının yanındadır hem de Rusya’da kendi egemen sınıflarının savaş politikalarına karşı çıkan, “Savaşa hayır” sesleriyle meydanları inleten Rus halkının yanındadır.
Dayanışmamız gereken işgalci Putin değil, “İşgale hayır” diyen Rus sosyalistler, savaşa karşı bildiri imzalayan akademisyenler ve halklardır.
Bitirirken, herkesi şu talepler etrafında birleşmeye çağırıyoruz: 1. Putin’in Ukrayna işgaline son!, 2.NATO’nun genişleme politikalarına son! 3. Türkiye Rusya’yla tüm askeri ilişkilerini kesmeli, NATO’dan hemen çıkmalı ve bölgede, barışçıl bir politik rol oynamalıdır.
“Putin’in savaşına hayır!”
“Ne Moskova ne NATO!”
“Türkiye bölgede hiçbir askeri gerilimin parçası olmalıdır! Rusya’yla askeri işbirliğine son vermeli, NATO’dan derhal ayrılmalıdır” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.