KADINLARIN DEVASI OLACAĞIZ - Tekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber VeriyoruzTekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber Veriyoruz

28 Mayıs 2022 - 01:09

KADINLARIN DEVASI OLACAĞIZ

Deva Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması düzenledi.

KADINLARIN DEVASI OLACAĞIZ
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 23:26

19 Okunma

Deva Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle düzenlediği basın toplantısında kadınların yaşadıkları sorunların devası olacaklarını ifade etti.

İlk olarak DEVA Partisi Tekirdağ İl Kadın Çalışmaları Başkanı DEVA Partisi Kadın Politikaları Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Hilal Üner Özcan’ın konuşmasıyla başlayan basın toplantısında, kadına yönelik şiddetin giderek arttığına vurgu yapılarak, toplumun bu konuda duyarlı olması gerektiği ifade edildi.

Hilal Üner Özcan konuşmasında, “Bugün ülkemizde kadın can yakan pek çok sorunla mücadele etmektedir. ‘Kadına Yönelik Şiddet’ fiziksel şiddetin yanı sıra psikolojik şiddet hatta ekonomik şiddetle çeşitlenmiş, katlanmış durumdadır. Cep yakan bu zamlar, yeni bir şiddet türünü hayatımıza katarak, ‘Ekonomik şiddeti’ ortaya çıkarmaktadır. Bu sıkıntılarla mücadele eden kadın psikolojik olarak da olumsuz etkilenmekte, fiziksel şiddete de dönebilen çoklu şiddet sarmalı kadını esir almaktadır.

Kadın bugün ülkenin her yerinde evde, işte, okulda, tarlada, pazarda, markette farklı bir yönetim anlayışına olan ihtiyacı görüyor, cüzdanında ve mutfağında can yakıcı hayat pahalılığıyla bunu yaşıyor. Kadın, değişen zorlaşan hayatına çözüm üretebilecek desteklere gereksinim duyuyor. Sözün özü değişimin gerekliliğini görüyor, ülkenin daha iyi yönetilmeye ihtiyacı olduğunu hissediyor, çıkış yolu arıyor, bu sorumluluğu layığı ile alıp çözüme taşıyacak yöneticileri arıyor.

FİLE DOLMUYOR, MUTFAK YANIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, şubatta yıllık tüketici enflasyonu yüzde 54,44’e yükseldi. Gerçek hissedilen enflasyon ise bunun çok daha yukarısında. Türk-İş verilerine göre, 2022 Şubat’ta açlık sınırı asgari ücretin 300 TL üzerine çıkarak 4 bin 552 TL’ye yükseldi. Şubatta yoksulluk sınırı ise 15 bin lirayı aştı. Yani bir eve 3 asgari ücret de girse o hane yoksul sınıfında bugün. Ekonomik krizle birlikte yükselen enflasyon ve durdurulamayan zamlar, pahalılık ülkemizi yeniden derin yoksulluğa mahkûm etmekte, gelir adaleti bozulmakta, orta sınıf adeta yok olmaktadır. Bu büyük krizin en büyük yükünü ise bugün yine kadınlar yüklenmektedir.

Pek çok kadın cüzdanındaki parayla çıktığı pazardan, marketten, sayıyla aldığı sebze, meyvelerle dolmayan poşetler, filelerle evine geri dönmek zorunda kalmaktadır. Çoğu zaman bu poşetlerde temel gıda maddeleri peynir, et de olmamaktadır. İşte bu sebeple kadın bugün çözüm arıyor, umut arıyor, bu sorumluluğu liyakatle alıp çözüme taşıyacak yöneticileri arıyor.

DEVA KADINLARI UMUT IŞIĞINI YAKTI

Bugün ülkemizin her yerinde Deva kadınları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile şu mesajı veriyor; ‘Evet faturalar cep yakıyor, evet fileler dolmuyor, evet mutfaklar yangın yeri’ ama biz diyoruz ki umutsuzluğa yer yok, ‘Deva Varsa Umut Var’. Bizler Deva Kadınları olarak ülkemiz için, çözüm üretmek için gayretle çalışıyoruz.

Ülkeyi tünelin sonundaki ışığa çıkaracak, kadına, erkeğe, gence, yaşlıya, engelliye nefes aldıracak değişime giden umuda yürüyüşünde yanınızda biz varız, DEVA Partisi var. Bu yolda birlikte kol kola yürüyecek DEVA Kadınları var yanınızda. Şehrimizdeki kadınlarımızı da bu önemli günde Deva Kadınlarına katılmaya davet ediyoruz. Gelin Umut ışığını birlikte yakalım, gelin önce şehrimize sonra ülkemize Deva olalım” ifadelerini kullanarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı.

Özcan’ın ardından konuşan Deva Partisi Tekirdağ İl Başkanı Hasan Berk Çebi ise, İstanbul Sözleşmesinin önemine vurgu yaparak, “kadına karşı şiddettin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi derhal imzalanmalıdır” dedi.

Çebi konuşmasının devamında; “Nesiller boyunca kadınlar her türlü fedakârlığı yapmış, her türlü kötülüğü göğüslemiş ve bugünkü haklarını elde edebilmek için çok mücadele vermiştir. Bu mücadeleler sonunda birçok kazanım elde etmiştir.

Ancak günümüzde dünyada yaşanan savaşlardan en büyük mağduriyeti yine kadınların ve çocukların yaşadığını, ülkemizde ise Türkiye Cumhuriyeti anayasası ve yasal mevzuatların ihlal edildiği, kadınların korunamadığını acı bir şekilde izliyoruz.

Bunların en acısı ise kadın cinayetlerini kadına şiddeti engelleyen İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLME kararı olup bu hususta daha evvel söylediğimiz gibi biz DEVA PARTİSİ olarak İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYOR, KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELEMİZE HER DAİM DEVAM EDİYORUZ. İktidarı da derhal İstanbul sözleşmesini imza etmeye ve kadınların yaşadığı her türlü şiddetin ortadan kaldırılması için göreve davet ediyoruz.

Ancak biz bugün en çok da şuna dikkat çekmek istiyoruz,

DEVLETİN KADIN ÜZERİNDEKİ EKONOMİK ŞİDDETİ!

Bugün kadınlarımız yaşanan zamlar nedeniyle ekonomik dar boğazda, mutfaklarına temel gıdaları dahi alamaz hale gelmiştir. Bu durum psikolojik hatta aile içi fiziksel şiddeti de meydana getirmiştir. Kadını çocuğu, aileyi korumakla yükümlü olan devlet bugün bu çöküşü engellemek için hiçbir adım atmıyor.

Ancak endişe edilmesin DEVA PARTİSİ olarak bizler bu sıkıntıların da çözümünü biliyor ve milletimize en kısa sürede nefes aldırmak için gece gündüz çalışıyoruz.

Umudu tükenen değil nefes alan bir ülke için DEVA olacağımıza söz veriyoruz.

Bu vesile ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü en kalbi duygularımızla kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.