BAŞKAN YÜKSEL’İ AĞLATAN TÖREN - Tekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber VeriyoruzTekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber Veriyoruz

25 Mayıs 2022 - 01:05

BAŞKAN YÜKSEL’İ AĞLATAN TÖREN

Süleymanpaşa Belediyesi ile Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği içinde düzenlenen liselerarası tiyatro yarışmasında final heyecanı yaşandı.

BAŞKAN YÜKSEL’İ AĞLATAN TÖREN
Son Güncelleme :

01 Nisan 2022 - 12:13

11 Okunma

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen tiyatro yarışmasının ödül töreninde final heyecanıyla birlikte duygu dolu anlar yaşandı. Ödül töreninde konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, “Göç hikâyelerinin anlatıldığı oyunları izleyince aklıma babaannem ve dedemin anlattıkları geldi. Nasıl konuşacağımı bilmiyorum. Kolay kolay duygulanan biri değilim fakat şunu rahatlıkla söylemeliyim ki, sanki seksen tane çocuğum ödül almış gibiyim, nasıl anlatayım bilemiyorum. Ben bir göçmen torunuyum. Ninelerimiz, dedelerimiz çok zor şartlarda buraya gelmişler. Rahmetli babaannem, rahmetli dedem; “kızanım işte şöyle sorunlar yaşadık, böyle yokluk gördük“ diye hep anlatırlardı” diyerek gözyaşlarını tutamadı.

“Şanlı Tarihini Sahneye Taşı” ismiyle düzenlenen tiyatro yarışmasına Tekirdağ Fatih Anadolu Lisesi, Tekirdağ Mehmet Serez Sosyal Bilimler Lisesi, Tekirdağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Tekirdağ Anadolu Namık Kemal Lisesi katıldı. Göç hikâyelerinin ve Çanakkale Zaferinin konu edildiği tiyatro oyunları, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Oyunların sergilenmesinin ardından gerçekleştirilen ödül töreninde, yarışmaya “Talikayla Yeniden Başlamak” adlı oyunla katılan Fatih Anadolu Lisesi birinci, “Ana Toprağa Göç” konulu oyunla Mehmet Serez Sosyal Bilimler Lisesi ikinci, “Çanakkale’den Havadis Var” adlı oyunla ise Tekirdağ Namık Kemal Lisesi üçüncü oldu. Tekirdağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfı ise “Öl Derseniz Ölürüm” konulu oyunla jüri özel ödülüne layık görüldü.

Türkiye’deki Tek Konservatuar

Tekirdağ Namık Kemal Lisesi’nin ödülünü vermek üzere sahneye gelen Devlet Sanatçısı, ünlü oyuncu ve aynı zamanda Süleymanpaşa Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölüm Başkanı Ahmet Yenilmez, yaptığı konuşmasında, “Sayın başkanımıza bu organizasyon için teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür organizasyonların ne kadar kıymetli olduğunu sayıları arttıkça anlayacaksınız. Geçmişte Türkiye’de çok az sayıda konservatuar vardı ve Anadolu’dan çıkan bir gencimizin bu konservatuarlara girme imkânı çok zordu. Ama bugün Türkiye’ye örnek olabilecek, birçok üniversitenin konservatuarından çok üstün olan Süleymanpaşa Belediye Konservatuarı var. Türkiye’de üniversiteler dâhil Geleneksel Türk Tiyatrosu Eğitimi verilen tek konservatuar Süleymanpaşa Belediye Konservatuarıdır. Bu noktada tekiz ve çok özel bir konservatuarız. Bunu neden söyledim? İsviçre’de Geleneksel Türk Tiyatrosu Bölümü var. Avrupa’da birçok ülkede kürsü var. Amerika’da enstitü var. Ama bizim ülkemizde Geleneksel Türk Tiyatrosu eğitimi veren bir konservatuar yoktu. Ben, UNESCO tarafından korunma altına alınmış bir meddah olarak bu önceliği, bize bu imkânı sağlayan Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi

Gençlerimizi Tebrik Ediyorum

Mehmet Serez Sosyal Bilimler Lisesi’ne ikincilik ödülü vermek için sahneye çıkan Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Atilla, yaptığı konuşmada; “Şanlı tarihimizin geleceğe aktarılması adına tiyatro oyunlarının sahneye taşınmasına emeği geçen okullarımızın idarecilerine ve öğrencilerine teşekkür ediyorum. Kolay değil, meşakkatli bir süreçti. Ama bu süreci gençlerimiz beraber aşacağımızı biliyordum. Allah’a çok şükür bugün tiyatro oyunlarını sahnelediler. İnşallah gençlerimiz konservatuarda eğitimlerini tamamladıklarında Türk Tiyatrosu’nun bir neferi olarak, Ahmet abimizin 1983 yılındaki anılarını anlattığı gibi ‘2022’de Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde ilk ödülümüzü almıştık’ diyerek 2035’te, 2045’te anlatırlar” dedi.

Başkan Yüksel’i Ağlatan Göç Hikayeleri

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, birincilik ödülünü vermek için sahnede gerçekleştirdiği konuşmasında duygu dolu anlar yaşadı. Geçmişte babaannesi ve dedesinin anlattığı göç hikâyeleri ile büyüdüğünü ifade eden Yüksel, “Nasıl konuşacağımı bilmiyorum. Ben, kolay kolay duygulanan biri değilim fakat şunu rahatlıkla söylemeliyim ki, sanki seksen tane çocuğum ödül almış gibiyim, nasıl anlatayım bilemiyorum. Ben bir göçmen torunuyum. Ninelerimiz, dedelerimiz çok zor şartlarda buraya gelmişler. Rahmetli babaannem, rahmetli dedem; “kızanım işte şöyle sorunlar yaşadık, böyle yokluk gördük“ diye hep anlatırlardı” diyerek gözyaşlarını tutamadı.

Şanlı Tarihi Bilmek Gerek

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaparak; “Biz çok zor topraklar üzerinde yaşıyoruz. Bu topraklar üzerinde herkesin hesabı var. Öyle hesaplar var ki; on yıllarca vurdular, yıkılmadık. Bundan sonra da yıkılmayacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Özellikle çocuklarıma ve gençlerimize hep anlatıyorum. Bu ismi o yüzden koyduk, şanlı tarihimizi bilelim diye. Bazı gerçekleri bilmemiz ve önem vermemiz gerekiyor. Gazi Mustafa Kemal bize bu toprakları bize devrederken biz sadece Çanakkale’de 250 bin büyüğümüzü, ninemizi, dedemizi gömdük. Neden? Siz gençler ve bizler bundan sonra bu topraklarda rahat yaşayabilelim diye. Unutmayın, bu topraklarda bu hesaplar hiç bitmeyecek. Kıyamete kadar devam edecek. Yıllarca bizi sağcı – solcu, alevi – sünni, roman – gaco diyerek bölmek istediler. Bir sürü ayrımlara tabii tutulduk. Gençlerin bunun farkında olması için çok emek verdik. Sadece tiyatro değil; bayrak, ezan, asker gibi birçok buna benzer tarihimizdeki önemli konuların anlatıldığı başlıklar belirlemiştik. Geçtiğimiz senelerde de bu yarışmalara katılsın istedim. Bizden sonraki neslimize bunları aktarmamız lazım” ifadelerini kullandı.

O İnsanların Hissettiklerini Hissetmemiz Lazım

Yüksel, göçün verdiği zorlukların çok büyük olduğunu ifade ederek, “Göçün verdiği sorunları ve sıkıntıları hissetmek lazım. Suriye’deki denize vuran o çocukların annelerinin, babalarının ne hissettiğini içimizde hissetmek lazım. Şu anda Ukrayna’da yaşayan insanların çoluklarının, çocuklarının neler hissettiğini hissetmek lazım. O yüzden bu topraklarda sağlam bir duruş sergilemek için onların yaşadığı acıları hissedip, çok çalışmak lazım. Burada seksen tane gencimiz bu işe gönül vermişler. Burada hepsine aynı ödülü veriyoruz. Hepsine Selanik turu yaptıracağız. Balkan turu yaptıracağız. Ayrıca Ahmet hocamıza da teşekkür ediyorum. Tiyatro bölümümüzü kurduk, eğitimlerimizi veriyoruz. Burada görüyoruz ki Süleymanpaşa’nın gençlerine fırsat verildiğinde neleri yapabileceklerini ispatladılar” dedi.

Her zaman Arkalarındayım

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, gençlere yönelik desteklerinin devam edeceğini ifade ederek; “Süleymanpaşa’da özgüveni yüksek, ne istediğini bilen, gençler olsun istiyorum. Allah’ın izniyle de bu gençlerimiz aslanlar gibiler. İki, üç gün önce Meclis Başkanımız çok güzel bir söz söyledi. “Aslanların toplu yürümeye ihtiyacı olmaz” diyerek tek başlarına herkese yeterler demek istedi. Türk Milletinin gençleri inşallah böyle gençler olacaklar, daha da iyi olacaklar. Arkamıza bu gücü aldığımız sürece topraklarımız üzerine hesap yapanlar bilsinler ki Avrupa’nın en genç nüfusuna sahibiz, iki defa hesap yapacaklar. Çünkü bizim gençlerimiz vatanı, bayrağı, ezanı ve toprağı için yaşıyor. Birlik ve beraberlik şiarı ile yetişiyorlar. Biz de bununla gurur duyuyoruz. Ben bir baba olarak, bir ağabey olarak, bir kardeş olarak, artık nasıl kabul ediyorlarsa öyle olarak her zaman arkalarındayım. Bu sene üniversite sınavına girecekler. Gittikleri şehirlerde, kazandıkları üniversitelerde onları yalnız bırakmayacağız. Hepinizi tebrik ediyorum, iyi ki varsınız” şeklinde konuştu.

Yüksel konuşmasının sonunda “Öl Derseniz Ölürüm” isimli tiyatro oyunu ile Jüri Özel Ödülünü kazanan Tekirdağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfı öğrencilerine ve öğretmenlerine teşekkür ederek ödüllerini takdim etti.

Düzenlenen etkinlik, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.    

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.