İYİ PARTİ’DEN ZAM PROTESTOSU - Tekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber VeriyoruzTekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber Veriyoruz

28 Mayıs 2022 - 00:37

İYİ PARTİ’DEN ZAM PROTESTOSU

İyi Parti Tekirdağ İl Başkanlığı, elektrik ve doğalgaza yapılan zamları protesto etti.

İYİ PARTİ’DEN ZAM PROTESTOSU
Son Güncelleme :

21 Şubat 2022 - 18:34

49 Okunma

İyi Parti Tekirdağ İl Başkanlığı, 11 İlçe Teşkilatı ile birlikte düzenlediği basın açıklaması ile elektrik ve doğalgaza yapılan zamları protesto etti.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde düzenlenen basın açıklamasına; İyi Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, İyi Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, İyi Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Darıcı, İyi Parti’nin Tekirdağ’ın tüm ilçelerindeki İyi Parti temsilcileri ile İyi Partili ve CHP’li vatandaşlar katıldı.

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamnların, enflasyon ile bir orantısının olmadığını ifade eden İyi Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya; “Hükümet tarafından %36 olarak açıklanan enflasyonun ardından elektriğe %127 oranında zam yapılması mantık dışıdır” dedi.

Alkaya konuşmasında; “Yeni yılla birlikte doğalgaza yüzde 25, elektriğe ise yüzde 50 zam geldi. Elektrikte 210 kilovatsaatin üzerindeki kullanımlarda ise yüzde 125 zamlanması halkımız arasında büyük infiale yol açtı. Doğalgaz ve petrol zamlarından sonra elektriğe yapılan ölçüsüz zamlar halkımızın geniş oranda tepkisine yol açmaktadır.

Öyle ya petrol, doğalgaz ve elektrik hayatımızın vazgeçilmezi olup ödenebilir bir ücreti olmalıdır. Halkımızın alım gücünün çok düştüğü bir dönemde yapılan bu zamlar ödenebilir olmaktan çıkmıştır.

İçinde bulunduğumuz Teknoloji Çağı, insanlığa rahat ve konforlu bir yaşam için çeşitli nimetler sunmaktadır. Çağı yakalamış ya da yakalamak iddiasında bulunan her ülkede olduğu gibi ülkemizde de eğitimden sağlığa, güvenlikten eğlenceye kısacası günlük yaşamın her ortam ve alanında teknolojinin varlığını hissediyor ve faydalanıyoruz. Örneğin akıllı telefonlar yaşamımızın bir parçası oldu. Sırada akıllı otomobiller, akıllı evler ve daha nice teknolojik ürünler var. İşlerimizi kolaylaştıran beyaz eşya ve benzeri araç gereçler ile ağırlıklı olarak ısınma amaçlı kullandığımız kombiler ise artık vazgeçilmezlerimiz oldular. Bütün bu teknolojik güzelliklerin odağında ise Elektrik Enerjisinin olduğu bir gerçektir.
       

Esasen Elektrik Enerjisi ülkemizde, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dediği gibi son 20 yıldan beri değil, 1888’den beri kullanılmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de her alanda olduğu gibi enerji de kalkınma hamleleri içinde yer almış ve kullanımı yaygınlaşmıştır.  Ta ki günümüze kadar.

Ülkelerin gelişmişlik ölçütlerinde enerji kullanım miktarının önem taşıdığı günümüzde, maalesef ülkemizde Elektrik Enerjisi kullananlar AKP Hükumeti sayesinde ağır faturalarla adeta cezalandırılmaktadırlar. Oysa artık ne çamaşır makinesinden çamaşır leğenine, ne de internet kullanımından güvercinle haberleşmeye geri dönüş olur.

Günümüzde Elektrik kullanımı insan hakkı durumuna gelmiştir. Ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır. Bunu sağlayacak olan ise ülke yönetimleridir. Ancak her ne hikmetse AKP Hükumeti elektrik üretim, dağıtım ve pazarlamasını özel şirketlere devrederek adeta halkını birkaç şirket sahibinin insafına terk etmiştir.

Aynı durum, ısınma ihtiyacımızı büyük oranda sağladığımız Doğalgaz için de geçerlidir. Hükumetin, elleriyle büyüttüğü canavara artık hükmedemediği, ardı ardına gelen örneği görülmemiş orantısız zamlarla tescillenmiştir. Devletin bir kurumunun  %36 olarak açıkladığı enflasyon ortamında % 127 Elektrik zammı ne anlama gelmektedir? Burada Hükümet mi yalan söylemektedir yoksa şirketler fahiş bir zam mı yapmışlardır? Tabii ki Hükümetin halkına yalan söylemiş olacağını düşünmek istemiyoruz. Ama aynı hükümet halkımızın ezilmesine neden göz yummaktadır? Örneğin sözleşme aşamasında bir madde koyup, 32 kuruşa sattığı elektriğe şirketlerin fahiş zam yapmaları engellenemez miydi? Oysa Hükumet, bırakın orantısız zamma engel olabilmeyi, neredeyse zamlardan tüketiciyi sorumlu tutmaktadır. Enerjiyi ucuza sunmanın yollarını arayacağına lambanın birini söndürün ya da çamaşırlarınızı belirli saatlerde yıkayın gibi tuhaf önerilerde bulunmaktadırlar.   Maalesef durumumuz bundan ibarettir.Ama unutulmasın ki, yüce halkımız, ampulün birini söndürüp tasarruf yapmayı öneren AKP Hükumetine en güzel cevabı, yapılacak ilk seçimde AKP ampulünü söndürerek verecektir

Enerjideki zamlara engel olamayan Hükumetin görmezden geldiği bir konu da elektrik, akaryakıt gibi enerji türlerine yapılan zamların tüm sektörleri etkilemiş olmasıdır

 Enerji zamları; Tarımdan sanayi ürünlerine, turizmden nakliyeye tüm fiyatları akıl almaz şekilde artırmaktadır. Çünkü enerji, tüm sektörlerde temel girdilerden biridir. Bütün bunlar bilindiğine göre saraya kapanan  hükümetin yaptığı pervasız zamlarla halktan ne kadar koptuğunu göstermektedir.

Değerli Basın mensupları, saygıdeğer Halkımız…  İYİ Parti olarak diyoruz ki; Elektrik, Doğalgaz ve Akaryakıta  gelen fahiş zamlar derhal geri çekilmelidir. Son 2 yıldan bu yana Pandemi nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ekonominin önünü açmanın yolu zamlar değil, teşvikler olmalıdır.

Milletimizin daha fazla tahammülü kalmadı Son zamlarla enerji artık ulaşılabilir olmaktan çıkmış eziyete dönüşmüştür. Vatandaşın bütün feryatları göz ardı edilerek iktidar yeni oyalama peşinde olup hayali formüller aramaktadır.

-Hükümete buradan sesleniyoruz; hayali formülleri bırakıp zamları derhal geri çekin ve sandığı getirin. 


-Artık ülke yönetme iradesini kaybettiğinizi Tüm halkımız açıkça görmektedir.

-Problemlere yeni çözümleri, yeni fikirlere sahip yeni kadrolar getirebilir.

-Eskimiş ve Köhnemiş AKP kadrolarının ülke problemlerini çözüm üretme gücü de artık kalmamıştır.

– Çay simit hesabı ile iktidara geldiniz , milleti kuru  ekmeğe muhtaç ettiniz.

-Yıllardır kaşıkla verip kepçeyle aldınız.

-Başarısızlıklarınızı da sürekli gizlemeye çalıştınız, suni gündemlerle  halkın gündemini unutturmaya çabaladınız, – Kısacası uçurmayı vaat ettiğiniz ülkeyi, uçurumun kenarına getirdiniz.

 Ama artık mızrak çuvala sığmıyor, algı operasyonları artık vatandaşta karşılık bulmuyor. Milletimiz sabırsızlıkla sandığın önüne gelmesini bekliyor. Bu nedenle hükümeti bıradan uyarıyoruz zamları derhal geri çekiniz ve sandığı milletimizin önüne getiriniz.” Dedi

Alkaya’nın ardından konuşan CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, “Yaşanan ekonomik daralmanın ve siyasi istikrarsızlığın yegane çözümü Millet İttifakı’nın iktidarıdır” diyerek hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.Saygın konuşmasında; “Bizler CHP olarak her zaman vatandaşımızın yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Daha önce bildiğiniz gibi bizler de burada zamları protesto etmek için bir basın açıklaması yapmıştık. Bugün de Millet İttifakı ortağımız İyi Parti’nin daveti üzerine buraya geldik. Aslında biz bu tür organizasyonlarda bir davet gözetmeksizin vatandaşımızın menfaatine olan her etkinlikte bulunmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz AKP iktidarı her geçen gün vatandaşımıza ve esnafımıza yapılan zamlar ile zulmetmeye devam ediyor. Esnaflarımız bugün aldığı malı sattığında, yarın aynısını ne kadara yerine koyacağını kestiremiyor. Tezgahlar ve dükkanlar kapanıyor. Tarımda çiftçilerimiz ne yapacağını şaşırıyor. Topraklarını satıp şehre yerleşip iş arıyorlar. Gençlerimiz köylerde durmuyor. Çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımızın yaşı 50’nin üzerindedir. Yarın gençlerimizin bu işi yapmayacağını biliyoruz. Bizler bu gibi sorunların çözümünün Millet İttifakı olduğunu biliyoruz. Gidiyor gitmekte olan, geliyor gelmekte olan” dedi.

Son olarak CHP Tekirdağ İl Başkanı Saygın’ın ardından konuşan İyi Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, “Bunca zamdan sonra göz boyamak adına gıdada KDV indirimine gitmek akıl karı değildir” dedi.

Kaplan konuşmasında; “AK Parti Hükümeti, iktidar olma ve yönetme ehliyetini kaybetmiştir. Bugün geldiğimiz noktada elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamlar ile vatandaşımız canından bezmiştir. Hepimizin zekasıyla, aklıyla dalga geçmektedirler. Oluşturulan suni gündemler ile yapılan zamların üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Bunca zamların ardından gıdada yapılan KDV indirimi ile vatandaşımızın aklı çelinmeye, gündem değiştirilmeye çalışılmaktadır. Gıdada yapılan KDV indirimi bir şey ifade etmemektedir. Üretimde kullanılan elektrik ve doğalgaza yapılan zamların maliyetlere yansıması gıdada KDV indirimi yapılarak çözülecek bir şey değildir. KDV indirimi akaryakıt, elektrik ve doğalgazda yapılmalıdır. Üretimde enerji kullanan firmaların, gıdada yapacağı KDV indirimi vatandaşımıza olumlu olarak yansımayacaktır. Buradan hükümete sesleniyoruz. Yapılan zamları geri çekin.” Dedi

Konuşmaların ardından zamları protesto etmek için elektrik ve doğalgaz faturalarını yakan partililer olaysız şekilde dağıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.