MİNİKLER SU İÇİN YÜRÜDÜ - Tekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber VeriyoruzTekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber Veriyoruz

27 Mayıs 2022 - 09:50

MİNİKLER SU İÇİN YÜRÜDÜ

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ), İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji işbirliği ile Dünya Su Günü etkinliği düzenledi.

MİNİKLER SU İÇİN YÜRÜDÜ
Son Güncelleme :

22 Mart 2022 - 16:27

33 Okunma

TESKİ ve Doğa Koleji işbirliği ile düzenlenen etkinlik kapsamında Köprübaşı Meydanında başlayan yürüyüş, Tekirdağ Valiliği önünde yapılan etkinlikle ile devam etti.

Hükümet Caddesi boyunca yürüyen minikler, “Su Hayattır” “Suyu İsraf Etmeyin” sloganları atarak su tasarrufuna dikkat çekmeye çalıştılar.

Düzenlenen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak ve Doğa Koleji öğretmenleri ile öğrencilerin yanı sıra öğrenci velileri katıldı.

Yürüyüşün ardından Tekirdağ Valiliği önünde gerçekleştirilen törende konuşan TESKİ Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Sema Kurt, TESKİ’nin çalışmalara değinerek, TESKİ’nin su tasarrufuna yönelik yaptığı yatırımlardan bahsetti.

Kurt konuşmasında;

“1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart tarihini “Dünya Su Günü” olarak ilan etmiştir. “Dünya Su Günü”, gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su kaynaklarına erişim sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasını teşvik etmek amacıyla belirlenmiştir.

Her yıl farklı bir tema belirlenmekte olup, 2022 yılının teması “Yeraltı Suyunu Görünür Yapmak” olarak seçilmiştir.

Yeraltı suyu, dünyadaki tüm içme suyunun neredeyse yarısını, sulu tarım için suyun yaklaşık %40’mı ve sanayi için gereken suyun yaklaşık 1/3’ünü sağlayan hayati bir kaynaktır. Ekosistemleri besler, nehirlerin taban akışını korur ve zemin çökmesini önler. Yeraltı suyu, iklim değişikliğine uyum sürecinin önemli bir parçasıdır ve genellikle güvenli suya erişimi olmayan insanlar için bir ödüldür. Ancak bu etkileyici gerçeklere ve rakamlara rağmen, yeraltı suları, yeraltında bulunduğundan çoğu zaman değeri yeterince bilinmemektedir.

İlimizde, hızla büyüyen sanayi ve tarımsal faaliyetlerin artışına paralel olarak artan su ihtiyacının önemli bir bölümü yeraltı suyu kaynaklarından temin edilmektedir. İlimizin içme ve kullanma suyu ihtiyacının %85’i yeraltı suyu kaynaklarından yalnızca %15 ‘i yüzeysel su kaynaklarından temin edilebilmektedir. Gerek sanayi amaçlı yeraltı suyunun yoğun kullanımı gerekse de hızla artan su ihtiyacı, çok fazla miktarda yeraltı suyu çekimine neden olmaktadır. Bu sebeple İlimizde yeraltı suyu seviyeleri her geçen gün düşmektedir.

İnsan faaliyetleri (nüfus ve ekonomik büyüme dahil) ve iklim değişikliği, yeraltı suyu kaynakları üzerindeki baskıyı hızla artırdığından dünyanın bir çok yerinde ciddi tükenme ve kirlilik sorunları yaşanmaktadır.

Yeraltı suyuyla ilgili bir temayla yürütülecek olan Dünya Su Günü sayesinde bu görünmez kaynak hak ettiği dikkati toplayacak, korunması ve etkin yönetilmesi açısından gereken bilgi alışverişini ve işbirliğini güçlendirecektir.

Tartışmasız hayatın, kalkınmanın ve çevrenin sürekliliğinin sağlanmasında temel rol oynayan su kaynakları sonsuz ve bozulmaz değildir. Dolayısıyla suyun temininden, tüketimine ve uzaklaştırılmasına kadarki süreci, iyi ve doğru planlanmalıdır. Suyun doğru yönetimi, ancak tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilebilir. Bu konuda hepimize önemli görevler düşmektedir.

Arıtılmış suların yeniden kullanımı ve yağmur suyunun biriktirilmesi gibi ekonomik ve verimli su yönetimi çözümlerini tercih etmemiz gerekmektedir.

Büyükşehir Belediyelerinin görevlerinden biri de su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, su kaynaklarının kullanılmış sularla ve endüstri atıkları ile kirletilmesini önlemektir. Bu nedenle, Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize bağlı olarak TESKİ Genel Müdürlüğü 2014 yılında kurularak bu alandaki çalışmalarını sürdürmektedir.

TESKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından suyla ilgili altyapı tesislerinin planlanması, inşası ve işletilmesi çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca arıtılmış atık sularının yeniden değerlendirilmesi gibi konularda adımlar atılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte Evsel ve endüstriyel suların deşarjlarının izlenmesi ve denetlenmesi çalışmaları yapılmaktadır. TESKİ olarak, İlimizde temiz su ihtiyacını karşılayarak, kullanılmış suları çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesinde önemli aşamalar kaydedilmiş ve başarılı çalışmalara imza atılmıştır. Kentimizin ihtiyaçları doğrultusunda su ve atık su alanındaki çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz.

Suyun tüm canlılar için önemi tartışılmazdır. Doğadaki suyun sınırlı olduğunun farkında olmalı ve bunu düşünerek suyumuzu her alanda tasarruflu bir şekilde kullanmamız gerektiğini unutmamalıyız” dedi

Kurt’un ardından bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, düzenlenen etkinlikten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek;


“Minik yavrularımızın farkındalık oluşturmak için düzenledikleri bu etkinlikte Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Geleceğimizin teminatı evlatlarımızın bu konuda bilinçli olması hepimizi duygulandırdı. Çocuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladığı gösteriler izleyicilere sergilenerek, etkinlik sona erdirildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.