Trakya Kariyer Fuarı Açıldı - Tekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber VeriyoruzTekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber Veriyoruz

27 Mayıs 2022 - 08:13

Trakya Kariyer Fuarı Açıldı

Trakya Kariyer Fuarı’nın açılışı NKÜ Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Trakya Kariyer Fuarı Açıldı
Son Güncelleme :

24 Mart 2022 - 11:06

12 Okunma

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda kariyer planlaması yapan ve iş bulmak için çabalayan gençlerin istihdam sağlayan firma ve kurumlarla, işverenleri ve kurumları ise yetenekli gençlerle buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Trakya Kariyer Fuarı’nın açılışı gerçekleşti.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öncülüğü ve ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, paydaş üniversite rektörleri, firma temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış Programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Ardından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı İcra Heyeti tarafından hazırlanan Rumeli Türküleri Dinletisi dinlendi.

Dinletinin ardından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Halk Oyunları Ekibinin hazırladığı Halk Oyunları Gösterisi izlendi.

Ardından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin yaptığı konuşmada Trakya Kariyer Fuarı ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile ilgili bilgiler verdi.

Şahin konuşmasında : “300’ü aşkın Firmanın katıldığı ve onlarca Etkinliğin olduğu Trakya’nın En Büyük Bölgesel Kariyer Fuarı ile Ülkemizin hemen her şehrinden, Balkanların ve Dünya’nın pek çok ülkesinden üniversitelerimize gelen genç öğrencilerimize ve mezunlarımıza kariyer fırsatları yaratmayı hedeflemekteyiz. Katılımcı işverenlerin marka değerlerinin artırılacağı, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının bilinirliğinin kuvvetlendirileceği Trakya Bölgesel Kariyer Fuarı, gençlerimizin istihdamında önemli bir basamak olacaktır. Bu vesileyle, özel sektör ve kamu işverenlerinin öğrenci ve mezunlarımızla buluşmaları hızlandırılacaktır. Trakya Kariyer Fuarı ile amaçladığımız bir diğer önemli husus üniversite adına bakılmaksızın tüm gençlere birer yetenek olduklarının hissettirilmesidir. Birçok sektöre ait kariyer fırsatlarının, meslek bilgilerinin ve istihdam süreçlerinin paylaşılacağı ve özel sektörden yüzlerce firma ile kamu sektöründen çeşitli kurumların katıldığı Trakya Kariyer Fuarı, her bölümden öğrenci ve mezunlar ile bölgede bulunan vatandaşların katılımına açık olarak organize edilmiştir” dedi.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Bir ülkenin en değerli hazinesi iyi eğitim almış, yetenekli ve bilinçli genç nüfusudur. Devletimiz, gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmek, yetenekleri, becerileri doğrultusunda iş hayatına katılmalarını sağlamak için birtakım çalışmalar yürütmektedir. Bugün açılışını yapacağımız Trakya Kariyer Fuarı, bu doğrultuda hayata geçirilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen Trakya Kariyer Fuarı, üniversiteli gençlerimizin istihdamını artıracak, iş ve staj imkânlarına erişimlerini kolaylaştıracak ve gençlerimizin çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgilenmesini ve bilinçlenmesini sağlayacaktır.

Bu fuarda kamu kurumlarının, nitelikli iş gücü arasındaki bilinirliğinin arttırılması ile nitelikli öğrenci ve mezunların kurumlara kazandırılması sağlanacaktır. Bunun yanında özel sektörde nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan işverenlerin de gençlerle doğrudan buluşması sağlanacaktır.

Fuarda düzenlenecek iş ve staj mülakatları, örnek olay çalışmaları, bilgilendirme toplantıları ve atölye çalışmaları ile gençlerimizin iş hayatına yönelik deneyimler kazanmalarına imkan tanınacaktır.  Bu sayede gençlerimiz, kendilerine en uygun iş alanını daha kolay seçebilecek ve iş hayatına uyumları kolaylaşacaktır.

İş arayanları en büyük sıkıntısı genelde istedikleri işi bulamamaktır. İşverenlerin ise en büyük sıkıntısı istenilen bilgi ve beceriye sahip kalifiye elamanı bulamamaktır. Açılışını yapacağımız bu fuarla, gençlerimiz iyi bir kariyer planı yapabilecek, istedikleri işi bulabilecek, işverenlerimiz de yetenekli, gerekli bilgi ve beceriye sahip bir çalışan bulma imkanına sahip olacaktır.

Ülkemizin kalkınması ve gelişimi açısından istihdamı artıran her etkinliği oldukça faydalı görüyorum. Çünkü istihdam artarsa işsizlik azalır, işsizlik azalırsa harcama artar dolayısıyla ticaret ve turizm artar. Yani istihdam bir domino etkisiyle ülkemizin ve ilimizin ekonomisine, refah düzeyine katkıda bulunur.

Kariyer Fuarları düzenlenmesi talimatlarıyla üniversite ile  kamu kurumları ve firmaların bir araya getirilmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum.

Sonrasında kariyer planlaması yapan ve iş bulmak için çabalayan gençlerimizi istihdam sağlayan firma ve kurumlarla, işverenleri ve kurumları ise yetenekli gençlerle buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen bu fuarda emeği geçen Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Sayın Doç. Dr. Salim Atay’a, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin’e, paydaş üniversite rektörlerine, gençlerimizi yetiştiren Hocalarımıza ve fuarda emeği geçen diğer yetkililere teşekkürü borç biliyorum.

İş arayanların gönlündeki işi, çalışan arayanlarında istediği nitelikte özelliğe sahip çalışanı bulmasını temenni ediyor, gençlerimize çalışma hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.

Ardından konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay; ‘’Biz sizi 4 yıl boyunca burada rahat bırakmıyoruz. Ne yapıyoruz bu sene adı Staj Seferberliği diye yola çıktığımız, bu sene adı ulusal staj programına dönen ikinci sınıftan sonra yazları asgari bir ay sürecek olan staj yapma imkanı sunuyoruz. Kamu kurumları, özel sektör temsilcileri, hangi şartlarda üniversiteye girerken birkaç saatlik sınav performansı ile üniversitenizi seçtiniz. Belki iki soru eksik yaptığınız için istediğiniz üniversiteye gidemediniz. Ama hayat iki saatlik bir sınav performansına bağlı değildir. Hayat her gün size yeni fırsatlar sunar önemli olan bunları değerlendirebilmeniz. O zaman burada aldığınız eğitimlerde ve staj süreçlerinde kendinizi gösterebilir, eksiklerinizi burada telafi edebilirsiniz.’’ Şeklinde konuştu.

Atay; ‘’Bu konuda bir uyarıda bulunmak istiyorum sizlere, 3 yıldır yapıyoruz bu etkinliği ilk yıl pilot uygulamaydı 16 bin başvuru aldık, 5 bin kişiye staj imkanı sağladık. İkinci yıl 134 bin kişi başvurdu, 44 bin kişiye staj verebildik. Bu yıl üçüncü yıl şuanda başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek, başvurmayanlarınız varsa başvurun  mutlaka. 180 bini geçti başvurular. Uyarı yapmak istediğim konu şu. Biz 44 bin kişiye staj verebildik ama aslında şirketler 89 bin öğrenciye staj teklifi göndermiş. Bunlardan sadece 44 bin tanesi kabul etmiş ve gidip o kurumda stajını yapmış. Peki geriye kalan 45 bin genç arkadaşım, kardeşim ne yaptılar. İnşallah orada kendilerine gelen staj tekliflerinden daha değerli bir şey yapmışlardır. Eğer bunu yapmazsanız, eğer burada ki zamanınızı etkin ve verimli geçirmezseniz,  o zaman mezun olduktan sonra sizi zorluklar bekliyor olacak.’’ Dedi.

Gerçekleştirilen projenin OECD ülkeleri tarafından örnek alındığının altını çizen Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ‘’Bugün ne kamuda ne özel sektörde hiçbir iş veren bomboş bir cv ile bir insanı sadece ortalaması yüksek, sadece falanca üniversiteden mezun oldu diye iş vermek istemiyor. Neden ? Çünkü hem devlet olarak hem de özel sektör olarak dünyayla yarışıyoruz. Dünya’dan kopuk, kendi başına kendi başarıları ile sevinen bir millet, bir devlet değiliz. Her alanda dünya ile rekabet eden bir toplumuz dolayısıyla arkadan gelen siz gençlerin Türkiye’nin geleceği olan siz gençlerinde yetkin bireyler olmasını haliyle hem kamu kurumları bekliyor hem de özel sektör bekliyor. Yani sizin burada yapacağınız benim eşim dostum yok, tanımıyorum kimseyi, ağam, dayım, paşam yok ben yapamıyorum gibi söyleme artık yer yok. Yani geçen yıl o 89 bin teklifin tamamı kabul edilmiş olsaydı ben bugün size 44 bin gencimize staj imkanı sağladık değil, 89 bin gencimize staj imkanı sağladık diyebiliyor olacaktım. Bunu bu kadar kısa bir zamanda yapabilen dünyada çok az ülke var. Nereden biliyorum bunu çünkü iki yol üst üste OECD  bu projeyi diğer OECD ülkelerine örnek proje olarak gösterdi. Sizi uyarmak istediğim konu buydu.’’ İfadelerini kullandı.

Başkan Atay’ın konuşmasının ardından TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un gönderdiği videolu tebrik mesajı izlendi. 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, videolu mesajında son 20 yılda eğitim öğretim alanında çok büyük mesafeler alındığını, öğrenim hayatını çok daha başarılı ve verimli kılacak büyük adımlar atıldığını bildirdi. Şentop mesajında: “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen ‘Yetenek Her Yerde’ temalı Bölgesel Kariyer Fuarlarının siz gençlerimizin fikirlerini, düşüncelerini, planlarını ve hedeflerini ortaya koyabilecekleri bir imkân sunacağına inanıyorum. 2019 yılında 8 bölgede düzenlenen, 2020 yılında ise Covid 19 salgını sebebiyle ara verilmek zorunda kalınan ‘Yetenek Her Yerde’ fuarları bu yıl 11 bölgede düzenlenecek. Bugün siz değerli gençlerimizin katılımlarıyla Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi sahipliğinde gerçekleşen fuarın gençlerimiz için çok önemli fırsatlar ortaya koyacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Ardından Başkan Atay’a, Vali Yıldırım ve Rektör Şahin tarafından hediye taktim edildi.

Sonrasında Başkan Atay, Vali Yıldırım, Rektör Şahin, Edirne Valisi Canalp ve  Kırklareli Valisi Bilgin tarafından Trakya Kariyer Fuarına katkı sağlayan sponsorlara plaket taktim edildi.

Kurdele kesimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından açılış sona erdi.

Ardından Başkan Atay, Vali Yıldırım ve protokol üyeleri, kamu kurumları ve firmalar tarafından kurulan standları ziyaret ettiler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.