Zaferin 107. Yılı Coşkuyla Kutlandı - Tekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber VeriyoruzTekirdağ Gazete | Tekirdağ'dan Haber Veriyoruz

28 Mayıs 2022 - 00:31

Zaferin 107. Yılı Coşkuyla Kutlandı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıldönümü coşkuyla kutlandı

Zaferin 107. Yılı Coşkuyla Kutlandı
Son Güncelleme :

18 Mart 2022 - 16:43

12 Okunma

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıldönümü ve Şehitleri anma günü dolayısıyla Tekirdağ’da tören düzenlendi.

Tekirdağ Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Tarihi Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla devam etti.

Ardından Törende Şehitlik Defteri’ni imzalayan Vali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Türk Milleti’nin, istiklaline ve istikbaline kast eden dönemin en güçlü devletlerine karşı eşsiz bir kahramanlık destanı yazdığı Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünü kutlamak ve vatanımız uğruna, canları pahasına göğsünü düşmana siper eden  Şehitlerimizi anmak için burada bulunmaktayız.

Çanakkale Savaşı, eşine rastlanılmayacak fedakarlıkların ve kahramanlıkların yaşandığı Türk ve Dünya tarihinin dönüm noktası olan bir savaştır. Türk Ulusu, Çanakkale’de kazanılan zaferle, kendisinde mücadele edecek gücü ve inancı bulmuş ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Şehitlerimizden aldığımız emaneti aynı güç ve kararlılıkla korumaya, ezanımızın okunması, bayrağımızın bu gökkubbede ilelebet özgürce dalgalanması için tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz.

Şehitlerimizin Yüce Türk Milleti’nin gönlündeki manevi hatırası daima en yüksek iftiharla yâd edilecektir.  Yüce Türk Milleti, şehitlerimize minnettardır. Ruhları şad olsun.”

“Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber,

Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber.”

Çelenk Sunma Töreni’ne Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, Şehit Aileleri, Gaziler, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Valilik önündeki törenin ardından, Şehitlik ziyareti gerçekleştirildi.

Ziyarette, şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okunup dua edilmesinin ardından  Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri, şehit aileleri ile birlikte şehitlerimizin kabirlerine karanfil bıraktı.

Şehitlik ziyaretine Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, Şehit Aileleri, Gaziler, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şehitlikte düzenlenen programın ardından Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Demirhan’ın yapması ile başladı.

Öğretim Üyesi Demirhan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale’de savaşan askerin ruh portresini ifade etmek açısından Mustafa Kemal Atatürk’ün Ruşen Eşref Aydın’a anlattığı Bomba sırtı vakasını ifade edeyim.

Siperler arasında mesafe 8 metre ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler hiç kurtulmamacasına kamilen düşüyor. İkincidekiler onların yerini alıyor. O kadar hayret verici ki. Asker öleni görüyor 3 dakika içinde öleceğini biliyor. Hiç ufacık bir tereddüt bile göstermiyor. Sarsılmak yok. Okuma bilenler ellerinde Kuran-ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk askerinin ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebrike değer bir örnektir. Emin olunuz ki Çanakkale savaşlarını kazandıran, bu büyük ruhtur. “

Akademisyen Demirhan konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Avrupa’dan birçok gazeteci savaşı izlemek için cepheye geliyor.  Bunlardan biri Mösyo Valentin. Kumkale’ye çıkıyor. Orada 3 çocuk görüyor. Çocukların üzerinde sadece çuvallar var. Soruyor babanıza ne oldu. Çocuklar babalarını öldüğünü söylüyorlar. Annenize ne oldu diyor Annelerinin de öldüğünü söylüyorlar. Size kim bakar diyor. Biraz sonra ileriden bir kapı gıcırdayarak açılıyor. Yaşlı bir kadın haykırıyor. Gazanfer, Muzaffer, Mücahit. O zaman diyor ki Valentin bu milletin yenilmeyeceğini anladım.

Bu savaş sonucunda bir millet beraber olunca dünyaya neler yapabileceğini göstermiştir.”

Ardından 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıldönümü münasebetiyle Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen resim, şiir ve mektup, kompozisyon ve afiş yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Vali Aziz Yıldırım, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından verildi.

Tören, ödüllerin verilmesinin ardından 57. Alay Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Her İnsan Ayrı Bir Destan” adlı ” gösterisi ile sona erdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.